Traže i dvostruko od realne cijene. Prema njihovim posljednjim podacima, cijene stanova u okolici Umaga kreću se oko 1.500 eura po kvadratu, cijena 30 godina stare kuće bez okućnice oko 100 eura po kvadratu, a građevinskih zemljišta od 50 do 150 eura Ističe da su stanovi Split slične cijene i za područje Poreča, gdje također posreduju nekretninama, s time da, kako kaže Refinović, u centru Poreča više nema na prodaju toliko kvalitetnih nekretnina. Što se tiče unutrašnjosti Istre, odnosno Bujštine, Refinović kaže da su realne cijene za građevinska zemljišta oko 30 eura po kvadratu, ali da mnogi prodavatelji traže i duplo više. Što se tiče samostojećih kuća, kaže da se cijena od 300 tisuća eura može opravdati ako je ta kuća di-zajnerski uređena, kvalitetno opremljena i, primjerice, svaka spavaća soba ima svoje kupatilo. Dodaje i da je dosta manji broj domaćih kupaca zbog pada standarda i nepovoljnih kredita, ali i stranaca, zbog ekonomske krize.
Prema podacima pulske agencije za prodaju nekretnina Mariš, izgleda da su najpovoljnije cijene stanova u Puli. Naime, prema njihovim podacima, cijene u najvećem istarskom gradu kreću se od tisuću do 1.300 eura po kvadratu, neovisno o tome je li riječ o novogradnji ili starogradnji. Cijene građevinskih parcela u Puli se pak kreću od 130 do 150 eura po kvadratu, a cijene samostojećih kuća su raznolike pa u agenciji nisu mogli definirati prosječnu cijenu. I u ovoj agenciji ističu da je sve manje onih vlasnika koji svoje nekretnine precjenjuju te da su cijene sada puno realnije. Prije četiri godine, odnosno 2007. kada su cijene nekretnina rasle, kamene kuće u unutrašnjosti Istre koštale su oko 300 tisuća eura, a cijena stanova na čitavoj obali kretala se od 1.300 do čak 5.000 eura za kvadrat.
Cijene najkvalitetnijih stanova uz samo more u Poreču, Vrsaru i Novigradu iznosile su oko 3.500 eura po kvadratu, dok se one srednje kvalitete moglo naći za 2.000 eura. Tada je Rovinj rasturao s cijenama i to s 3.500 do 5.000 eura po kvadratu, stoje dvostruko više nego sada. Cijene stanova u Puli tada su iznosile od 1.300 do 1.500 eura po kvadratu, dakle više za 200 do 300 eura.
Nema komentara:
Objavi komentar